Hamilelikte İki Kişilik Beslenmek Gerekli mi?

 
hamile kadınHer ne kadar hamile kadınlar arasında yaygın bir inanış olsa da, hamilelikte iki kişilik beslenmek gerekli değildir. Müstakbel annelerin duyduğu en yoğun tavsiyelerden birisi de artık iki kişilik yemek yemesidir, çünkü besinlerden alınan vitaminleri paylaşması gereken ikinci bir cana sahiptir. Ancak aslında bu düzeltilmesi gereken yanlış bir düşüncedir ve şayet hamile kadınlar bu düşünceye göre hareket ederlerse kendilerini riske atmış olurlar.

Bir kadın gebe kaldığında, biraz kilo alabilir. Ama bu kilo alımı abartılmış beslenmekten değil bebeğin büyümesinden kaynaklanmalıdır. Çünkü bebek gelişmektedir ve hamile kadın bebeğinin ve kendisinin sağlığını korumak için doğru miktarda ve yeterli çeşitte gıda aldığından emin olmalıdır.

Hamilelik Süresince Nasıl Beslenmelidir, Nasıl Bir Diyet Takip Edilmelidir?

Taze meyve ve bol yeşil yapraklı sebze tüketmek gebe bir kadın için çok yararlıdır. Ayrıca, gebe kadın çocukta bazı hasarların ve sağlık problemlerinin oluşmaması için içkiden uzak durmalı ve sigara içmeyi bırakmalıdır. Bunların yanı sıra, hamilelik boyunca aşağıda verilen gıdalardan doğru miktarlarda alınmalıdır.

  1. Hamile kadınların bol bol tahıl tüketmelidir. Tahıllar vücudun vitamin ihtiyacını karşıladığından beslenmenin çoğunu tahıllar oluşturmalıdır. Gebe kadın taze sebze ve tüketimine de ihtiyaç duyar. Yağlı ve işlenmiş gıdalara gelince, hamile bir kadın bunları kontrollü bir şekilde tüketmelidir.
  2. Hamile kadının beslenmesinde bazı özel ihtiyaçlar yer alacağından, beslenmede çeşitlilik sağlanmalıdır ve farklı gıda kaynaklarından yeterli miktarda besin aldığından emin olunmalıdır. Hem bu sayede annenin sürekli aynı gıdayı tüketiyor olmasından kaynaklanan bıkkınlık da ortadan kalkar.
  3. Bedenin yeterli miktarda su aldığından emin olunmalıdır. Vücudunu susuz bırakmak hamile bir kadının yapabileceği en büyük hatalardan birisidir. Hamile kadının canı meyve suyu çektiğinde, sadece taze sıkılmış meyve suları tüketmelidir.
  4. Alınan gıdaların taze olduğundan emin olunmalıdır. Bu anne ve bebek için en iyi beslenmenin sağlanması açısından önemlidir.

İki kişiye yetecek devasa öğünler yemektense, sık aralarla azar azar beslenilmelidir. Bu mideye yenilenleri sindirmek için zaman tanıyacak ve aynı zamanda midenin tıka basa doldurulmasından kaynaklanabilen bulantıları ve kusmaları engelleyecektir.

Kaynak: http://www.articlecity.com/articles/women/article_3215.shtml

Hamilelikte İki Kişilik Beslenmek Gerekli mi?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın