Bebeğiniz Ağlıyor? Ne Yapmalısınız?

ağlayan-bebekBebeğinizin biricik iletişim yolu- ağlamak. Her şey, her duygu her tecrübe onun için çok ama çok yeni. Yeni anne babalar bazen bebeklerinin neden ağladığını anlamakta zorluk çekerler. Esasında bebeğiniz ağladığında ilk kontrol edebileceğiniz ana sorunlar (ihtiyaçlar) vardır. Bebeğiniz bunlardan biri veya birkaçı yüzünden ağlıyor olabilir.

Bakılması gereken birinci yer bebeğin altıdır. Altı ıslak veya kirliyse, kendini rahatsız hissedecek ve ağlamaya başlayacaktır. Altını değiştirme vakti geldiyse bunu hemen yapın. Çoğu durumda, bu sorunu çözecektir. Bazı bebekler de altlarının değiştirilmesinden rahatsız olurlar ve bu nedenle sık ağlarlar. Bu durumda yapılması gereken bebeğin stresinin en aza indirgenmesi için altının hızlıca ve dikkatlice değiştirilmesidir. Ardından bebeğiniz üzerini bir battaniye ya da giysiyle örtün ki bebek tekrar kendini huzurlu hissetsin.

Bebeklerin ağlamasının diğer sebebi de sıcaklıktır. Bebeğinizi aşırı giydirmiş olabilirsiniz. Çocuğunuzu kontrol ederken, cildinin kızarıp kızarmadığına, terleyip terlemediğine bakın. Bu işaretlerden her biri bebeğinizin gereğinden fazla ısındığına işaret eder. Siz kaç kat giyiyorsanız bebeğinize bir kat fazlasını giydirmek, bebeğinizi giydirirken takip edebileceğiniz iyi bir yoldur. Bebeğiniz fazla ısınır veya üşürse, giysilerine çeki düzen vererek, üzerine battaniye örterek veya battaniyeyi kaldırarak ısısını ayarlayın.

Bebeğiniz acıkmış olabilir mi? En son beslenme zamanından beri ağlıyor mu? Son beslenme sırasında bebeğiniz her zamankinden daha az beslenmiş ve bu sebeple çok hızlı bir şekilde acıkmış olabilir. Bebekler çok sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar çünkü çok hızlı bir gelişim süreci içerisindedirler. Emzirmeyi veya biberon vermeyi deneyin. Aç olmasa bile sadece emme davranışı bile bebeğinizi sakinleştirebilir.

Beslenmeden sonra bebeklerde gaz oluşabilir. Bebeğin sindirim sistemi yeni gelişmektedir ve beslenmek kendi başına kocaman bir iştir. Bazen bebeğin ağlaması bebeğin karnında dönen kocaman bir gaz kütlesi olduğu ve bebeğinizin geğirttirilmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Omzuna bir örtü koyun ve bebeğinizin karnı omzunuzun ön tarafına gelecek şekilde bebeğinizi omzunuza yerleştirin. Kafasının dik durduğundan emin olun gerekirse elinizle kafasına destek verin. Sırtını daireler oluşturarak ovun. Sadece bebeğinizi omzunuza dayayıp gezmeniz bile ona yardımcı olabilir. Anne karnından alışkın olduklarından bebekler hareketi severler.

Bazen bebek küçük bir battaniye veya kundak içerisine sarılmış halde kendini daha huzurlu hissedebilir. Kolları kendine bitişik şekilde kendisini ana karnındaymış gibi hisseder. Ama battaniye dışında iken alışkın olmadığı, özgürce yaptığı ani hareketler onu strese sokabilir ve huzursuz yapabilir. Sağlık danışmanınız size bebeğinizin sağlıklı biçimde nasıl kundaklanacağı gösterecektir.

Yukarıda anlatılanların hepsini kontrol ettiniz, bebeğinizin ihtiyaçlarını giderdiniz fakat bebeğiniz hala ağlıyor. Bebeğinizin kulağına hafifçe “Şıhhhhhh” diye seslenin. Bu bebeğin anne karnında duyduğu seslere yakın bir sestir ve bebek üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Zaman ilerledikçe, bebeğinizin ağlamaları arasındaki farkı algılayabileceksiniz ve her seferinde bütün ihtiyaçlarını gözden geçirmek zorunda kalmayacaksınız. Fakat bütün bunların haricinde bebeğinizin hasta olduğunu düşünüyorsanız ve bütün ihtiyaçlarını giderdikten sonra ağlamaya devam ediyorsa, siz en iyisi, her şeyin yolunda gidip gitmediğinden emin olmak için bir uzmana başvurun.

Kaynak :http://www.kydde.com

Bir cevap yazın