Kılavuz

Merhaba,

Aşağıda siteyi kullanırken ihtiyaç duyacağınızı düşündüğüm bilgileri bulabilirsiniz:

     1. Örnek paylaşmak:

Kendi dantel (ya da elişi) örneklerinizi, sitede adınızla yayınlanması için bana gönderebilirsiniz. Tek yapmanız gereken örneklerinizi Dantel modelleri göndermek için bu e-posta adresini kullanabilirsiniz. adresine yollamak.

Yalnız dikkat etmenizi istediğim tek bir konu var: o da çektiğiniz fotoğraflar. Bildiğiniz gibi internette bir sürü dantel sitesi var. Ancak bunların çoğundaki fotoğraflar dantelin örneğini çıkarabilecek kadar kaliteli değil.

Fotoğraflarınızı temin edebilirseniz dijital bir fotoğraf makinesiyle çekmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bir tane dantelin tamamını gösterecek kadar uzak, bir tane de örneğin anlaşılmasını sağlayacak kadar yakın olmak üzere her örnek için toplam iki kare yollamanızı rica ediyorum. Aslında fotoğraflarla ilgili söyleyecek çok şey var ama kısa kısa:

  • Fotoğrafları mümkün olduğunca gündüz çekmeye çalışın. Gün ışığında çekeceğiniz fotoğraflar her zaman daha kaliteli çıkacak, dantellerinizin renkleri aslına daha yakın görünecektir.
  • Fotoğraflarınızı bilgisayarda rötuşlayın. Bilenler için Adobe Photoshop’u, bilmeyenler için Picasa‘yı öneriyorum. Picasa Türkçe desteği olan ve kullanımı da oldukça basit bir program. En güzeli de ücretsiz.
  • Bilgisayarda rötuş yaparsanız fotoğraflarınızı JPEG formatında kaydedin.
  • Fotoğraflarınızı orjinal boyutunda gönderin, ve üzerine adınızı yazmayın. Adınızı yazma ve küçültme işlemlerini bana bırakın. (Daha doğrusu eşime 🙂 )

diyebilirim.

Bu maddeler sizi sıkmasın. Bunlar elbette zorunlu değil 😉 . Sadece uğraşabilecekler dikkat ederse sevinirim. Bilgisayarla arası iyi olmayanların sadece gönderebildikleri şekilde göndermesi yeterli.

     2 . Yorum yazmak

Sitede yayınlanan dantel örneklerine ya da yazılara yorum yazmak için o sayfanın altında bulunan “Yorum Yazın” (Leave e Reply) yazan alana “Adınızı (Name)”, “E-posta adresinizi (Mail)”, varsa “web sitenizi” ve de büyük alana “yorumunuzu” yazmanız yeterli.

İlk kez yorum yazıyorsanız ya da daha önce yazdığınız herhangi bir yorum onaylanmamışsa yorumunuz hemen sayfada yayınlanmaya başlamaz. Önce en az bir yorumunuzun onaylanması gerekir. Bu yüzden aynı yorumunu birden fazla yazmanıza gerek yok, bir kere yazmanız yeterli.

Bir kez bir yorumunuz onaylanınca, bundan sonra yazdığınız yorumlar sayfada hemen yayınlanır; bir daha onay gerektirmez.

     3. Eski örnekleri okumak

Sitenin ana sayfasında ve diğer tüm kategori sayfalarında bir sayfada en fazla beş adet yazı (ya da örnek) görüntülenir. Daha önceki dantel örneklerini görebilmek için her sayfanın altındaki “«Önceki” linkine tıklamanız yeterli.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma yenileri geldikçe yazmaya devam edeceğim. Bu arada siz de takıldığınız yerleri çekinmeden sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın